Kaplan Anne-Babalar

Geçen  yazımızda anne-baba tiplerinden söz etmiştik. Bu ve bunu izleyen haftalarda ise, anne-baba tarzlarına değineceğiz. Genel olarak anne-babaların çocuklarını yetiştirmede pek çok farklı tarza sahip oldukları biliniyor. Bunlar arasında anne-babalar tarafından yaygın olarak benimsenen beş tarzdan söz ediliyor. Kaplan Anne-Babalar, Helikopter Anne-Babalar, Kar Küreyici / Buldozer Anne-Babalar, Serbest Anne-Babalar ve Düşkün / Hoşgörülü Anne-Babalar.

Kaplan anne-babalar terimi, 2011 yılında yayımlanan “Kaplan Annenin Savaş Marşı” adlı kitap ile popüler oldu. Kitabın yazarı, aynı zamanda hukuk profesörü olan Amy Chua. Yazar, kaplan anne-babalara daha çok Çinli ailelerde rastlandığını belirtiyor. Yazara göre, Çinli anne-babalar güce önem veriyorlar ve çocuklarına lakap takmaktan da çekinmiyorlar. Ayrıca çocuklarının kendilerine borçlu olduğunu düşünüyorlar ve çocuklarının bu borcu ödeyebilmeleri için kendilerinin her söylediğini karşı koymaksızın yerine getirmeleri gerektiğine inanıyorlar. Yazara göre, Çinli anne-babalar çocuklarının bununla gurur duymalarını da sağlıyorlar. Profesör Chua kaplan anne-babaların kültürel geçmişlerinin etkisi ile kendilerini bu şekilde ifade ettiklerini savunuyor.

Kaplan anne-babalara yalnız Çin’de rastlanmadığını hatırlatmak isteriz. İşte kaplan anne-babaların özelliklerinden bazıları: Kaplan anne-babalar, çocuklarının başarılı olmalarını isterler. Bunun için çocuklarını zorlamaktan çekinmezler. Başka bir deyişle, bu tarz anne-babalar, çocuklarının gösterdikleri her çabada mükemmellik ararlar. Kuralları kendileri belirler ve çocuklarının da bu kurallara karşı çıkmadan uymalarını beklerler. Herhangi bir konuda çocuklarının kendilerine karşı çıkacak biçimde yanıt vermelerinden hoşlanmazlar.

Kaplan anne-babaların yetiştirdiği çocuklar yüksek motivasyona ve sorumluluk bilincine sahip üretken bireyler olurlar. Bununla birlikte, günlük yaşama ve yeni ortamlara uyum sağlamada güçlük çekebilirler. Bu durum da depresyona, anksiyeteye ya da zayıf sosyal becerilere neden olabilir.

Peki ya siz kaplan anne-babalardan mısınız? Değil misiniz? Belki de helikopter anne-babalardansınızdır. Önümüzdeki hafta helikopter anne-babalardan söz edeceğiz.

Anne-baba olarak kendinizi tanımanın Pozitif Etki’sini hissedebilmeniz ve çocuğunuzun yaşamını Pozitif Etki’leyebilmeniz dileğiyle…

 

 

Boniwell, I. What kind parent are you?https://www.psychologies.co.uk/what-kind-parent-are-you Erişim tarihi: 15 Mayıs 2017
English, R. What type of parent are you?http://www.straitstimes.com/opinion/what-type-of-parent-are-you?&utm_source=email&utm_medium=social-media&utm_campaign=addtoany Erişim tarihi: 15 Mayıs 2017

Hangi Tip Anne-Babasınız ve Anne-Baba Olarak Hangi Tarzı Benimsiyorsunuz? -2

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir